Jaką kawę kupić?

Większość z nas dzień rozpoczyna od filiżanki kawy. Zależy nam jednak, aby pić kawę wysokiej jakości. Właśnie taką kawą jest kawa Jacobs Kronung (https://www.bee.pl/jacobs-kronung-niemiecka-kawa-mielona-500-g_p997486.html). Przy wyborze kawy musimy się jednak nauczyć rozróżniać te dobre od złych. Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę? O tym już za chwilę się przekonamy.

Gatunki kawy

Istnieje tak naprawdę cała masa gatunków kawy. Wiele z nich rośnie w górach zupełnie dziko w Jemenie czy też w Etiopii. Bardzo popularne są arabika oraz robuste. Arabika zdecydowanie jest kawą delikatniejszą. Jest jednocześnie bardziej wymagającą i tym samym jest to kawa droższa. Robusta z kolei jest kwaśna oraz ma zdecydowanie więcej kofeiny. Jest tańsza od arabiki i jednocześnie jest niższej jakości. Dodanie robusty do mieszanki kawy to sposób najprostszy na obniżenie ceny. Robusta obniża zazwyczaj jakość kawy, pomimo, że jest składnikiem ważnym tradycyjnej kawy włoskiej oraz pasuje świetnie do rozpuszczalnej kawy. Jeśli nie ma żadnej informacji na opakowaniu, co się znajduje w środku, to najpewniej jest to właśnie robusta czy też mieszanka arabiki właśnie z robustą.

Odmiany kawy

Sama arabika ma naprawdę wiele uprawnych odmian. Znane chociażby są etiopskie Harar czy też Kaffa. Jednak tak naprawdę większość uprawnych odmian pochodzi od kawy, która rośnie zupełnie dziko w Jemenie. Ta pierwotna najbardziej nazywa się – Typica. Jest ona jednak dosyć mało odporna na grzybowe zarazy, które często uprawy nawiedzają. Zaczęły właśnie dlatego powstawać nowe odmiany. Niektóre to mutacje naturalne, inne to celowe mieszanki kilku odmian. Producenci dosyć rzadko informują o odmianach używanych, szczególnie, że są one mieszane, gdyż nawet farmerzy pojedynczy uprawiają jednocześnie wiele odmian. Każda odmiana ma swoja sensoryczną charakterystykę. Kolumbijskie odmiany są nieco słodsze. Zawierają aromaty słodkiej pomarańczy oraz karmelu. Z kolei odmiany etiopskie są znane z kwiatowych aromatów, z kolei z innych krajów są dostarczane odmiany, które się charakteryzują cechami bardzo zróżnicowanymi.

Rodzaje upraw

Na pewno sam rodzaj upraw ma spory wpływ na jakość oraz także na aromat kawy. Nawet ma wpływ na zawartość kofeiny. Kofeina to pobudzająca substancja, która jest nieszkodliwa, gdy jest pita w niewielkich ilościach. Dla rośliny jest to substancja, która ją broni przed działaniem grzybów oraz owadów. Dlatego właśnie w organicznych uprawach, gdzie nie jest chroniona kawa opryskami chemicznymi, kofeiny w ziarnach może być więcej i to znacząca. Kawa w organicznych uprawach najczęściej rośnie w cieniu drzew. Jest pozbawiona sztucznych nawozów. Do tego także wzrasta znacznie wolniej oraz gromadzi w nasionach dużo więcej korzystnych substancji, które bezpośrednio wpływają na sam aromat napoju.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com